Historia Rajdu

2013

3_Rajd_Nocny_Wloclawek_LOGO

Zaproszenie na Rajd (oryginał – tutaj)
Serdecznie zapraszamy na XXIV Rajd Nocny we Włocławku, organizowany przez11-sty Włocławski Szczep EquilibriumHufiec ZHP Włocławek-Miasto który odbędzie się w dniach 19 – 21 kwietnia 2013 r. Mamy do zaoferowania wam dwie trasy, przewidziane dla różnych grup metodycznych. Gwarantujemy zapoznania nowej znajomości, dobrej zabawy, niezwykłych doznań, i dobrze spędzonego wspólnie czasu. Zachęcamy do przeczytania regulaminu z którego dowiecie się prawie wszystkiego, oraz przeglądania naszej strony internetowej. Więcej informacji w informatorze który możecie pobrać z menu pionowego strony.

Do zobaczenia na szlaku! Czuwaj 🙂

RajdNocny (1)

RajdNocny (2)

Tuż przed Rajdem (oryginał – tutaj)
To już dzisiaj rozpoczyna się cało weekendowy XXIV Ogólnopolski Rajd Nocny we Włocławku organizowany przez 11 Włocławski Szczep Harcerski Equilibrium z Hufca ZHP Włocławek! Całość startuje o godzinie 17 w SP12 w naszym mieście. Organizatorzy obiecują przednią zabawę, dobry obiad no i świetną atmosferę. Odbędą się dwie trasy – zuhowo/hacerska (tematyka – Harry Potter) oraz starszoharcerska/wędrownicza (tematyka – rodzina mafijna). W całości udział wezmą wymienione poniżej patrole:

6 TDH Kalina – 7 osób
Próbna Włocławska Drużyna Starszoharcerska Element – 10 osób
82 Łódzka Drużyna Starszoharcerska ELIOCK – 13 osób
144 BDW Ludzie Lasu – 13 osób
17 WDSH Itineris – 12 osób
147 WDW Scatter – 3 osóby
914 PWDH NO NAME – 10 osób
8 WGZ Bieszczadzkie anioły – 21 osób
45 WDH Alias – 11 osób
144 WDH Parasol – 16 osób

20130419_172159

Podsumowanie Rajdu (oryginał – tutaj)
21 kwietnia (niedziela) 2013 roku odbyło się zakończenie rozpoczętego 19 kwietnia (piątek) XXIV Rajdu Nocnego we Włocławku organizowanego przez 11 Włocławski Szczep Harcerski Equilibrium. Rywalizacja tocząca się podczas trzech dni w dwóch kategoriach była bardzo zacięta i o zwycięstwach konkretnych drużyn zadecydowały naprawdę małe różnice punktowe, ponieważ każdy podchodził do walki bardzo poważnie. Po kilku trasach dziennych oraz nocnych na terenie miasta i zajęć dla harcerzy mających miejsce w SP12 we Włocławku, zakończenie odbyło się oficjalnym apelem kończącym na boisku przy tej właśnie szkole, na którym zjawił się Komendant Hufca ZHP Włocławek, Piotr Walburg. W jego obecności organizatorzy Rajdu ogłosili zwycięzców oraz rozdali dyplomy i nagrody.

Klasyfikacje końcowe XXIV Rajdu Nocnego:

Trasa zuchowo/harcerska:
1. miejsce – 144 WDH Parasol
2. miejsce – PWDH NO NAME
3. miejsce – 45 WDH Alias

Trasa starszoharcerska/wędrownicza 
1. miejsce – 144 BDW Ludzie Lasu
2. miejsce – 17 WDSH Itineris
3. miejsce – PWDSH Element

Galeria – TUTAJ! (będzie uzupełniania wraz z przypływem kolejnych zdjęć)

 

 

 

2014

naszywkanocny

Zapowiedź Rajdu
Już za niecały miesiąc odbędzie się 25. Rajd Nocny we Włocławku. Jest to  niezwykłe wydarzenie dla środowisk harcerskich z całej Polski.

Choć głośno jest o dwudziestej piątej edycji, Rajd Nocny swoje początki miał już w 1979 roku – a więc trzydzieści pięć lat temu. Różnica wynika ze zmiany struktur i zasad Rajdu, które pozostały niezmienione od 1989 roku. Do tej pory w organizację przedsięwzięcia było zaangażowanych kilkuset harcerzy z włocławskich drużyn. Swój wkład w proces tworzenia imprezy miała również 147 WDW Scatter, która obchodzi także swoje 25-cio lecie.

Z kolejnymi latami impreza rozwijała się i zyskiwała popularność. Obecnie Rajd Nocny określić można mianem „symbolu miasta”, ponieważ jest szeroko kojarzony z Włocławkiem. Stanowi zatem istotny element dla środowiska harcerskiego jak i naszych mieszkańców. Przyczynił się do promocji naszego województwa i rozpowszechnił sylwetki władz Hufca oraz Miasta.

Co roku rajdowi przyświeca inna myśl przewodnia. Jest ona owocem długich debat oraz pracy zespołu odpowiedzialnego za tworzenie programu. Przygotowania rozpoczynają się już kilka miesięcy przed przedsięwzięciem. W tym roku impreza zapowiada się świetnie; młodsi harcerze będą mogli wcielić się w postaci znanej gry planszowej, natomiast starsza młodzież musi zmierzyć się z procesem rekrutacyjnym do wielkiej korporacji. Nie zabraknie tras nocnych, podczas których uczestnicy wykazać muszą się bardzo dobrą orientacją w terenie, odwagą i trzeźwością umysłu. W ciągu dnia również nie braknie rozmaitych atrakcji. Organizatorzy gwarantują wszystkim niezapomnianą zabawę osadzoną w porywającej fabule – a najlepszym nagrody, o które warto walczyć.

Poza tym, z okazji srebrnej rocznicy wydarzenia, Hufiec ZHP Włocławek poszerza program; niedzielny finał rozpocznie msza święta w Klasztorze Franciszkanów, po której odbędzie się uroczysty apel z wręczeniem nagród. Po zakończeniu ceremonii związanych z Rajdem Nocnym, Komenda  zaprasza na ,,Spotkanie po latach ku przyszłości’’. Będzie to spotkanie połączone z wystawą, skierowane do wszystkich osób związanych z harcerstwem bądź nim zainteresowanych. Spotkanie stanie się pierwszym krokiem do założenia Ruchu Przyjaciół Harcerstwa działającego przy Hufcu ZHP Włocławek Miasto.

Dwudziesty piąty Rajd Nocny we Włocławku będzie zatem imprezą skierowaną zarówno do harcerzy jak i miłośników tego ruchu. Liczymy na dużą frekwencję!

do slidera

Tuż przed Rajdem (oryginał – tutaj)
Już w ten weekend, 4-6 kwietnia!

25. edycja ogólnopolskiego harcerskiego Rajdu Nocnego przed nami! Rajd ten pozwala harcerzom z naszych lokalnych drużyn, a także tym z innych miejscowości z Polski, aktywnie zwiedzać Włocławek i jego okolice już od 35 lat. Na tegoroczną edycję zgłosiło się około 100 uczestników! W tym roku nasza harcerska impreza obchodzi jubileusz, dlatego wydarzenie też trochę inne niż zazwyczaj. Starsi uczestnicy rajdu – harcerze oraz wędrownicy – przeniosą się w świat korporacji, a harcerze młodsi zmierzą się z bardzo ciekawą grą planszową opartą na życiu na farmie. Nie zabraknie oczywiście tras nocnych. Nocleg ulokowany jest po wschodniej stronie Wisły – w Szkole Podstawowej nr 8. Po dwóch dniach (i nocach) Rajdu w niedzielę nastąpi uroczyste zakończenie połączone z mszą świętą oraz apelem na Placu Wolności.

XXV - zapowiedź strona

Podsumowanie Rajdu (oryginał – tutaj)
Za nami już 25. edycja Rajdu Nocnego. Nadszedł czas na podsumowania, radość z przeżytych chwil i wspomnienia. A jak to wyglądało w tym roku? Zapraszam zatem na sprawozdanie!

Wszystko zaczęło się w piątek, 4 kwietnia. Kadra pracowała ciężko przez wiele dni, a niektóre elementy były dopracowywane w ostatnich chwilach. W końcu koło godziny 18 odbył się apel rozpoczynający rajd. Ponad setka harcerzy zebrała się na placu apelowym Zespołu Szkół nr 8. Po oficjalnym składaniu meldunku komendant hufca, hm. Piotr Walburg, przywitał serdecznie wszystkich uczestników. W międzyczasie ustawiono również gablotę prezentującą historię 147 WDW „Scatter” z okazji jubileusz jej istnienia – drużyna istnieje i działa nieprzerwanie przez 25 lat! Ledwo apel zakończono, a wszyscy na łeb na szyję pognali po menażki i niezbędniki. Zaczynała się kolacja, po której miała rozpocząć się pierwsza trasa nocna. Zarówno harcerze jak i uczestnicy trasy dla harcerzy starszych i wędrowników pognali męczyć punktowych. Wszyscy z przyjemnością wczuli się w tematykę trasy. Zmęczenie dawało się we znaki, zatem po odgwizdanej ciszy nocnej wszyscy zalegli na pledach. Nieliczni szczęśliwcy za to składali przyrzeczenia i dostawali naramienniki wędrownicze.

W sobotę trasa zaczynała się dość wcześnie. Patrole otrzymały mapy i wyruszyły na trasy. Harcerze skupili się na zawiślańskich lasach, zaś wędrownicy i SH wyruszyli do miasta. Zadania były przeróżne, a patrole musiały udowodnić swoją szybkość, dokładność i różnorakie umiejętności. Po godzinie 17 wszyscy byli już w bazie i odpoczywali po gonitwie. Stagnacja trwała krótko, a zanim ktokolwiek zdążył pomyśleć o nudzie już zwołano wszystkich na salę gimnastyczną. Trudno było się pomieścić, ale harcerze to stworzenia kompaktowe i nie tracąc uśmiechu zdołali utworzyć ogromne koło. Harcerze z różnych środowisk wymieniali się znanymi sobie zabawami, pląsami i piosenkami. Kadra włączyła się później do radosnego zbiegowiska proponując własne zabawy, takie jak kalambury, czekoladka i wiele innych. Po kolacji uczestnicy zaczęli przygotowywać się na ostatnią trasę nocną. Ona także nie zawiodła, a opatrując poszkodowanego czy ściągając zrozpaczonego pracownika korporacji z mostu uczestnicy musieli się nieźle wysilić. Czy po powrocie wszyscy padli zmęczeni po tak atrakcyjnym dniu? Ależ skąd! Rozmowy, śmiechy i śpiewanie trwało aż do późnych godzin rannych (doszły mnie słuchy, ze najwytrwalsi siedzieli aż do 5).

Kiedyś trzeba było jednak wstać. Po uprzątnięciu bazy wszyscy udali się na mszę i apel końcowy. Ogłoszenie wyników odbyło się na Placu Wolności. Trasę harcerską wygrała 914 WDH „No Name”. Drugie miejsce otrzymały ex aequo  144 WDH „Parasol” i 45 WDH „Alias”. Na trasie dla SH i Wędrowników wszystkich zdeklasowała 17 WDSH „Itineris”. Drugie miejsce zajęła  1 WDSH „Element” a na trzecim uplasowała się nieśmiertelna ekipa złożona z dawnych członków 147 WDW „Scatter”. Nagrodę specjalną dostał patrol z Brodnicy. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

25. Edycję Harcerskiego Rajdu nocnego wszyscy uczestnicy ocenili pozytywnie. Rajd od strony technicznej był niemal idealny, a wszelkie pomyłki były szybko naprawiane lub wynagradzane. Był on atrakcyjny, trasy zajmujące, a zmęczenie satysfakcjonujące. Kadra może odetchnąć, gdyż udało jej się wykonać zadanie. Na kolejną edycję zapraszamy już za rok. Czuwaj!

2014-04-05 11.51.32

Podsumowanie Rajdu – harcerze młodsi (oryginał – tutaj)
W piątek 4 kwietnia nadszedł dla włocławskich harcerzy wyczekiwany dzień – Rajd Nocny. Nasze młodsze druhowieństwo znalazło się w bazie długo przed rozpoczęciem. Nie marnując czasu na nudę zaczeli bawić się na boisku, które znajdowało się przed Zespołem Szkół nr 8. O godzinie 17.00 pląsy dobiegły końca i Druh Oboźny wpuścił wszystkich do szkoły. Po częściowym rozpakowywaniu patrole i kadra spotkały się na wspólnym apelu, na którym został przedstawiony program kolejnych trzech dni. Fabuła tras młodszych harcerzy wprowadzała ich w farmerską przygodę. Pierwszego wieczora zaraz po kolacji wujo Ben oznajmił wszystkim, że przez wioskę przeszło tornado. Trzeba było robić wszystko, aby ją odbudować. Do zadań harcerzy należało m.in. budowa prowizorycznej stajni, a także poszukiwanie zagubionej owcy. Wygrywał patrol z największą liczbą punktów.

 
,,Podczas wykonywania zadań było dużo śmiechu i zabawy, dzięki czemu patrole mogły się lepiej integrować” wspomina Dh.Lena Detmer przyboczna w 914 WDH No Name
Drugiego dnia zaspani harcerze wywlekli się ze swoich śpiworów i ruszyli na toaletę poranną, a potem już pędem na śniadanie. Odpoczynek nie trwał długo, gdyż już po kolejnych kilku minutach znależli się na kolejnej trasie, która swój koniec miała w okolicach wsi Witoszyn. Harcerze kierowali się mapą. Po drodze trzeba było mocno wytężać wzrok w poszukiwaniu karteczek z zadaniami, które należało wykonać w czasie podróży. Na mecie czekał na wszystkich ciepły obiad. Dobrze, że nikt nie był zmęczony, ponieważ znów na naszych najmłodszych czekała trasa. Tym razem ku drodze powrotnej do bazy. Zadania, które mieli przygotowani punktowi trzymały się farmerskiej fabuły m.in. należało ,,wydoić krowę”, stworzyć krowę ze sztućców i serwetek oraz wybrać strój idealnego farmera. Po dotarciu do szkoły wszyscy mieli czas wolny, aby nastepnie wspólnie ze starszymi harcerzami i wędrownikami pośpiewać i pobawić się. Każdy z patroli musiał przedstawić jakiś pląs, zabawę, bądź piosenkę. W momencie, gdy każdy myślał, ze to już koniec wyczerpujących gier terenowych okazało się, że krowa Lucy zaginęła gdzieś w szkole. Krową Lucy okazała się być czekolada mleczna Milka, którą otrzymała zwycięska drużyna. Wbrew pozorom nikomu nie chciało się spać. Wręcz przeciwnie wszyscy mieli w sobie mnóstwo energii, jednak gdy emocje opadły druhowieństwo położyło się do swoich śpiworów. Nastepnego dnia cay rajd brał udzial we Mszy św., która odbyła się w Klasztorze Franciszkanów, a zaraz po niej nastapił uroczysty apel na Placu Wolności podczas, którego zostały ogłoszone wyniki całego 25. Rajdu Nocnego. Egzekwo drugie miejsce zajęły 144 Włoclawska Drużyna Harcerska Parasol oraz 45 Włoclawska Drużyna Harcerska Alias. Zaś pierwsze miejsce w w 25. Rajdzie Nocnym na trasie harcerskiej zdobyła 914 Włocławska Druzyna Harcerska No Name. Gratulujemy zwycięzcom! Po apelu wszyscy zmęczeni, ale z wielkimi uśmiechami na twarzach wrócili do domów.
,,Cieszę się, że mogłam spędzić te trzy niesamowite dni, uczestnicząc w Rajdzie Nocnym! Świetna atmosfera, ciekawa trasa oraz piękny las. Z niecierpliwością czekam na nastepną edycję.” z entuzjazmem opowiada dh. Zofia Pekról przyboczna w 914 WDH No Name.
2014-04-06 11.36.49
Podsumowanie Rajdu – wypowiedzi zwycięzców (oryginał – tutaj)
Ostatnio największą imprezą harcerską, która odbywała się we Włocławku był zdecydowanie Rajd Nocny. Miał on miejsce 4-6 kwietnia, a patroli zmagających się o tytuł zwycięzcy nie brakowało. Mimo wszystko obydwie trasy (harcerską oraz starszoharcersko-wędrowniczą) wygrały drużyny z Włocławka.

Zaczynamy od trasy harcerskiej, czyli w wieku 10-13 lat. Pierwsze miejsce zajęła 914 Włocławska Drużyna Harcerska No Name pod przewodnictwem druha Piotra Studzińskiego-drużynowego-który podzielił się z nami swoją opinią na temat radju i nastawienia drużyny:

Gdy wybieraliśmy się na rajd mieliśmy dwa cele: dobrze się zaprezentować i dobrze się bawić. Obydwa cele udało się zrealizować. Zabawa była genialna. Harcerze mieli wiele frajdy realizując zadania, a i kadra drużyny musiała się postarać żeby im sprostać. Nie było wiadomo, kto radzi sobie lepiej i kto wygra, dlatego do ostatnich chwil czekaliśmy z niecierpliwością na ogłoszenie wyników. Gdy na apelu okazało się, że to my zwyciężyliśmy, byliśmy naprawdę zdziwieni. Po rajdzie wszyscy czuliśmy się zmęczeni i zadowoleni. Bardzo cieszyliśmy się z wygranej i czekamy z niecierpliwością na kolejny rajd nocny.

Teraz przyszedł kolej na trasę starszoharcersko-wędrowniczą. Przedział wiekowy był bardzo rozległy bo aż od 13 do 25 lat! W jedną trasę połączone były dwie metodyki, jednakże to nie przeszkodziło 17 Włocławskiej Drużynie Starszoharcerskiej Itineris w wygranej nawet z dużo starszymi harcerzami. Patrolowa, druhna Natalia Idzikiewicz, również podzieliła się z nami swoją opinią:

Rajd był bardzo udany. Wymagał od nas bardzo dużo pomysłowości, kreatywności, sprawdzał naszą kondycję, a przy tym naprawdę męczył. Oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Byliśmy zmęczeni, a z drugiej strony nie chcieliśmy już kończyć rajdu, gdyż trasy były niezmiernie ciekawe. Na punktach świetnie się bawiliśmy i każdy miał szansę, by pokazać jakiś swój talent. Nie było osoby niezadowolonej. Na apelu końcowym nie wiedzieliśmy czy wygramy. Byliśmy naprawdę przestraszeni, gdy zostaliśmy my oraz I WDSH Element. Przeszło nam przez głowę, że może jednak to miejsce nie należy do nas. Niemniej jednak, gdy usłyszeliśmy, że wygrana jest nasza, radości było co niemiara. Przez długi czas na twarzy mieliśmy promienne uśmiechy, gdyż wygraliśmy taki wspaniały rajd!

Członkowie 17 WDSH Itineris, również powiedzieli nam jak się czują i co myślą:

Mi się bardzo podobało, było ciekawie i wesoło. Poznałam dużo fajnych, nowych osób i mam nadzieję, że za rok znowu uda nam się wygrać – powiedziała druhna Natalia Wójtowicz.

25. Rajd Nocny był moim pierwszym harcerskim rajdem. Cieszę się, że mogłem wziąć w nim udział. Radość jest tym większa, że naszej drużynie udało się go wygrać. Dostarczył mi wielu nowych doświadczeń, które na pewno zaowocują w przyszłości. – taką relację udało nam się uzyskać od druha Szymona Sikorskiego.

Rajd w Harcerskim Słowie (strona kwartalnika)

 

2016

rect3818

 

 

Strona Harcerskiego Rajdu Nocnego.